Hakkımızda

Karanlık Bedesten olarak da bilinen Cem Sultan Bedesteni, 1479 yılında dönemin Kastamonu Sancak Beyi olan Şehzade Cem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Babası Fatih Sultan Mehmet’in vefatında Karaman Valisi olarak görev yapan Şehzade Cem Sultan'ın hayatı çetin mücadelelerle ve vatan hasretiyle geçmiştir. Tarih kitaplarının satırlarında ona dair birçok hüzünlü cümleye rastlamak mümkün.

Cem Sultan'ın yaptırdığı bedestenin, kardeşi 2. Bayazıt tarafından inşa ettirilen Penbe Han ile yan yana olması da bir hayli ilginçtir. Fatih Sultan Mehmet’in, çocukluk dönemleri hariç hiç bir araya gelememiş olan iki muhterem evladı, Kastamonu’da isimlerinin anıldığı eserleri aracılığıyla âdeta hasret gideriyorlar.

Yakın tarihe kadar bu iki eser bakımsızlık ve ihmal neticesi harap durumdaydı. 2005-2006 yıllarında Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılarak turizme kazandırılan muazzam tarihi yapılar şuan misafir ağırlamaktadır.

Cem Sultan Bedesteni, işletmecisi olan Barış Kılınçkıran önderliğinde, restoran olarak Kastamonu ve Türk mutfağının lezzetlerini misafirlerine sunuyor. İşinde uzman, misafir ağırlamaktan keyif duyan ekibiyle, mutfakta fırında ızgarada sanatını konuşturan ustalarıyla, tarihi dokuya kendinizi kaptıracağınız muhteşem mimarisiyle Cem Sultan Bedesteni sizleri bekliyor...

1479'dan beri..